כל מה שרציתם לדעת על עריכת צוואה וצו קיום צוואה – שאלות ותשובות

צוואה היא מסמך חשוב ביותר עבור מי שרוצה להגן על קרוביו ושרצונותיו יתקיימו לאחר לכתו. במקרה שאדם הלך לעולמו ולא הותיר אחריו צוואה, חלוקת רכושו תעשה בהתאם להסדרים שבחוק הירושה. בהתאם לעקרון חופש הציווי, החוק בישראל מכיר בזכותו של אדם לקבוע מה יעשה ברכושו לאחר לכתו והוראות צוואתו יגברו על הרוב המוחלט של ההוראות הקבועות בחוק הירושה.

שתף את המאמר

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

למה חשוב לערוך צוואה?

צוואה היא מסמך חשוב ביותר עבור מי שרוצה להגן על קרוביו ושרצונותיו יתקיימו לאחר לכתו. במקרה שאדם הלך לעולמו ולא הותיר אחריו צוואה, חלוקת רכושו תעשה בהתאם להסדרים שבחוק הירושה. בהתאם לעקרון חופש הציווי, החוק בישראל מכיר בזכותו של אדם לקבוע מה יעשה ברכושו לאחר לכתו והוראות צוואתו יגברו על הרוב המוחלט של ההוראות הקבועות בחוק הירושה.

למי מומלץ לערוך צוואה ומתי?

ההחלטה האם לערוך צוואה נתונה בידיו של כל אדם לפי רצונו. כאמור, אנו תמיד ממליצים לערוך צוואה תמיד, אך יש מקרים מסוימים בהם מומלץ במיוחד לערוך צוואה. מומלץ לערוך צוואה במקרה שאחד הילדים כבר קבל חלק מהירושה עוד בחיי ההורים ויש צורך לבצע איזון בין הילדים, או לחלופין, שמדובר בידועים בציבור, על מנת למנוע סכסוך אפשרי לגבי מעמד הידוע בציבור הנותר. כמו כן, מומלץ לערוך צוואה במקרים בהם המוריש מעוניין להוריש את רכושו שלא בהתאם להוראות חוק הירושה, כמו למשל, ירושה ליורשים בחלקים שאינם שווים, ירושה לאנשים שאינם קרוביו או לתאגידים. בנוסף, עריכת צוואה מומלצת לאנשים מבוגרים שאין להם ילדים, והם בגיל שככל הנראה גם לא יהיו להם ילדים או לזוג שנשוי נישואים שניים ולכל אחד מבני הזוג יש ילדים משלו.

להתחלת הליך עריכת צוואה –  

מעוניינים בעריכת צוואה או צו קיום צוואה?

צרו קשר


אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה ואנו ניתן לכם את השירות הטוב ביותר.

האם חייבים עורך דין כדי לערוך צוואה?

בכדי שצוואה תהא תקפה, עליה לעמוד במבחני הצורניות שנקבעו בחוק הירושה. כמו כן, חשוב מאוד לערוך את הצוואה בתנאים המבטיחים את קיומה. משמעות הדבר היא שבכל מקרה של מצווה בעייתי, כגון מצווה במצב רפואי בעייתי או מצווה מבוגר מאוד הנמצא במצב שניתן יהיה לטעון כנגד תקפות הצוואה, יש לכלול פעולות מניעה, כגון צירוף חוות דעת רפואית או תיעוד עריכת הצוואה. נוסף על כך, צוואה המנוסחת היטב תגן על היורשים בצוואה, תמנע סכסוכים מיותרים ותדאג שרצון המצווה אכן ימומש.

עריכת צוואה על ידי עורך הבקיא בחוק הירושה תבטיח כי הצוואה שלכם תהיה ברורה, מפורטת, תקיים את רצונכם והכי חשוב – תהיה תקפה ותעמוד במבחנים המשפטיים הנדרשים על מנת לקיימה בבוא העת.

צוואה

איזה סוג צוואה הכי מתאים לי?

בני זוג רשאים לערוך צוואות הדדיות המסתמכות אחת על השנייה. בצוואה הדדית בני הזוג קובעים, כל אחד מהם בצוואה נפרדת, שלאחר מותם כל רכושם יעבור לבן הזוג השני, כל עוד הוא חי, ושרק לאחר מות שניהם, יעבור רכושם בהתאם לרצונם המשותף. מטרתה של "צוואה הדדית" היא, בין היתר, למנוע מצב שבו אלמן או אלמנה שנותרו בחיים, יאלצו להתפנות מדירתם, כי היורשים האחרים יבקשו למכור את הדירה ולקבל את חלקם.

הצוואות ההדדיות נערכות בהסכמת שני בני זוג, וההסדרים הנקבעים בהן יוצרים אינטרס הסתמכות והדדיות בין עורכי הצוואות. אינטרס ההסתמכות וההדדיות בדך כלל בא לידי ביטוי בהתחייבות בני הזוג להוריש אחד לשני את הרכוש המשותף. המשמעות היא שלאחר פטירתו של אחד מבני הזוג, בן או בת הזוג שנותר בחיים הוא היחיד שזכאי לרשת את העיזבון, ולעשות בו כרצונו, גם אם יש לבני הזוג ילדים.

ככל ואינכם מעוניינים בצוואות הדדיות, ניתן לערוך צוואה רגילה, העומדת בפני עצמה. 

איזה מידע יש לכלול בצוואה?

על מנת לערוך צוואה מפורטת וברורה, יש לכלול בצוואה את זהות היורשים, רשימת הנכסים של המצווה, הוראות חלוקה בין היורשים (כמה מחלקים ולמי) וכן תנאים והתניות להורשת הרכוש בהתאם לרצון המצווה.

היעדר הוראות חלוקה ברורות וזהות היורשים עשוי להוביל לפגיעה משמעותית בקיום הצוואה ואף עלול לבטלה.

האם צריך להפקיד את הצוואה במשרדי הרשם לענייני ירושה?

הפקדת צוואה ברשם לענייני ירושה הינה רשות ולא חובה, לפיכך הצוואה בתוקף גם ללא הפקדה. כל מי שערך צוואה בכתב יד או על ידי עדים או בפני נוטריון ומעוניין להפקיד את הצוואה, בעודו בחיים, יכול להפקידה אצל הרשם לענייני ירושה. הפקדת צוואה היא מעשה אישי ורק המצווה בעצמו יכול לבצע הפקדה מהאזור האישי שלו. לא ניתן לבצע הפקדה מרחוק עבור אדם אחר. בכל מקרה, הפקדת הצוואה ברשם לענייני ירושה אינה מהווה אישור לתקינות הצוואה, ולכן מומלץ תמיד לערוך את הצוואה באמצעות עו"ד.

איך מגישים בקשה לצו קיום צוואה?

על מנת שהצוואה תיכנס לתוקף לאחר פטירת האדם אשר הותיר אחריו את הצוואה, יש להגיש בקשה לצו קיום צוואה לרשם לענייני ירושה. הבקשה תוגש על ידי הזכאים על-פי הצוואה (הרשומים בצוואה). יש לצרף לבקשה את הצוואה המקורית החתומה על ידי המצווה (ולא העתק), אישור על תשלום אגרה ודמי פרסום, ותעודת פטירה במקרה שהמוריש נפטר בחו"ל.

במקרה והצוואה נערכה על ידי עו"ד, ניתן להגיש את הבקשה לצו קיום צוואה באמצעות עו"ד. עו"ד יטפל במסמכי הגשת הבקשה, ויחסוך ממכם את זמן הטיפול. כמו כן, עו"ד שומר אצלו את הצוואה המקורית, ועל כן חוסך ממכם גם זמן בחיפוש אחר המסמך המקורי.

כמה זמן לוקח אישור צו קיום צוואה?

אישור צו קיום צוואה לאחר הגשת הבקשה לצו קיום הצוואה מאפשר ליורשים של המוריש לתבוע את זכויותיהם ולקבל גישה לרכוש ולנכסים שמגיעים להם מתוקף הצוואה. אישור צו קיום הצוואה יכול להיות תהליך ארוך, הנמשך אף מספר חודשים.

חלק מתהליך אישור הבקשה הוא פרסומה ברשומות ובעיתונים. ניתן להגיש התנגדות לצו קיום הצוואה בתוך 14 מיום פרסומה ברשומות או בעיתונים. ככל שאין התנגדויות לקיום הצוואה או עיכובים אחרים, הרשם לענייני ירושה מעביר את הבקשה לאישור האפוטרופוס הכללי. לאחר אישור האפוטרופוס הכללי הוא מעביר אותה לבית המשפט לדיני משפחה לאישור סופי והשלמת פרטים או מסמכים חסרים (ככל וישנם). רק בסופו של תהליך זה יוכלו היורשים לממש את צוואת המוריש.

מה העלות של עריכת צוואה?

עלות עריכת הצוואה משתנה מצוואה לצוואה. מחיר עריכת צוואה נקבע בהתאם לסוג הצוואה ומורכבותה.

* האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

מעוניינים בעריכת צוואה או צו קיום צוואה?

צרו קשר


אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה ואנו ניתן לכם את השירות הטוב ביותר.

Skip to content