מה עדיף – חברה בע״מ או עוסק מורשה?

עדיף לרשום פעילות כעצמאי או כחברה בע״מ? ניתן לשנות את סוג הפעילות לאחר מכן? כיצד? מה ההבדל במיסוי? מה לגבי עוסק פטור? מהו עקרון ההפרדה? במאמר זה נענה לכם על כל השאלות.

שתף את המאמר

אחת השאלות המתעוררות בטרם פתיחת עסק הינה איזה סוג פעילות הינו המתאים ביותר עבורי והאם אוכל לשנות בקלות את סוג הפעילות בעתיד. מטרת מאמר זה הינה לסייע לכם להחליט איזו סוג פעילות הינה המתאימה ביותר עבור פתיחת העסק שלכם – פעילות כעצמאי (עוסק מורשה/פטור) או התאגדות כחברה בע״מ (פתיחת חברה בע"מ). בכדי לבחור את אופי הפעילות המתאים ביותר עבורכם, עוסק מורשה או חברה, יש לבחון את ההבדלים השונים בין הפעילויות בהיבטים שונים, אותם נפרט במאמר זה.

להלן טבלה המסכמת את ההבדלים העיקריים בסוגי הפעילויות בהיבטים שונים:

  עוסק מורשה (עצמאי) חברה בע״מ

מי האישיות המשפטית

העצמאי הוא האישיות המשפטית. חברה בע״מ היא אישיות משפטית עצמאית והבעלים אינו חשוף בכפוף לכך שלא ניתנו ערבויות אישיות ולעמידה בתנאי החוק.
תהליך הרישום פתיחת תיקים ברשויות המס וקבלת מספר עוסק מורשה (בד״כ תואם את מספר ת.ז.). 1. רישום חברה בע״מ ברשם החברות.
2. פתיחת תיק לחברה ברשויות המס.
מיסוי מחושב כהכנסה אישית לרבות חובת תשלום ביטוח לאומי. מרחב תמרון קטן לבצע תכנוני מס. מס חברות בגובה 23% (נכון לשנת 2020). על כן, כאשר הרווחים גבוהים ישנה עדיפות לרישום חברה בע״מ (מעל 25~ אש״ח בחודש).
בנוסף, ניתן לבצע תכנוני מס.
דיווח לרשויות המס העצמאי אחראי בדיווח לרשויות המס. החברה אחראית להגיש דו״ח שנתי ודיווחים לרשויות המס.
בעלות העצמאי הוא הבעלים הבלעדי. ניתן למכור מניות בקלות.

פתיחת חברה בעמ - רישום עסק Legalwiz

אנו מנוסים ביותר ברישום חברות ופתיחת תיקים של עוסק מורשה ועוסק פטור על ידי עורכי דין ורואי חשבון מנוסים ויש לנו כלים דיגיטליים שיסייעו בהליך

 

חברה בע״מ

חברה בערבון מוגבל הינה ישות משפטית עצמאית אשר התאגדה ברשם החברות על מנת לעסוק בתחומים שונים ולהשיא רווחים לבעליה (בעלי המניות). מכאן שהאחריות המשפטית של החברה מוטלת עליה ולבעלי המניות אחריות מוגבלת כך שאינם חשופים באופן אישי להתחייבויות ותביעות משפטיות של החברה. להתאגדות כחברה בע״מ יתרונות נוספים על פני רישום כעוסק מורשה ובינהם היכולת לבצע תכנון מס, לחלק את הפעילות בעסק ולמכור חלקים ממנו ומיתוג עוצמתי יותר בפני לקוחות ושותפים. בעלי המניות בחברה יכולים לקבל משכורת מהחברה בתור עובדים שכירים עליהם ישלמו מס בהתאם למדרגות מס לשכיר, ובנוסף ככל שהחברה מרוויחה, יוכלו למשוך רווחים עליהם ישלמו מס חברות העומד כיום בישראל על 23% (נכון לשנת 2020). הליך הקמת חברה עשוי לקחת ימים / שבועות ומחייב שכירת שירותי עורך דין. באמצעות ליגלוויז תוכלו לפתוח חברה ביעילות מירבית ותוך ימים בודדים.

 

עוסק מורשה

עוסק מורשה הינו אדם אשר החליט להירשם כעצמאי ברשויות המס (מע״מ ומס הכנסה). לאחר הרישום כעצמאי ברשויות המס, עוסק מורשה מקבל מספר עוסק מורשה (תעודת הזהות של העצמאי) ומספר תיק למס הכנסה. עוסק מורשה מחויב לדווח למס הכנסה פעם בחודש או חודשיים ולהגיש דו״ח שנתי והוא ממוסה בהתאם למדרגות המס שבפקודת מס הכנסה בדומה לשכיר. עוסק מורשה גובה מלקוחותיו מע״מ והוא רשאי לקזז מע״מ מרכישותיו והוצאותיו. עוסק מורשה אחראי באופן אישי להתחייבותיו ועל כן אינו נהנה מאחריות מוגבלת הקיימת בהקמת חברה בע״מ. הליך פתיחת עוסק מורשה אורך יום אחד ואינו מסובך, בניגוד לפתיחת חברה אין חובה לשכור שירותי עורך דין ולערוך מסמכים רבים אך רואה חשבון יכול לייעל את הליך עריכת המסמכים, הגשתם לרשויות המס ולתת הסבר מפורט בפתיחת ההליך כיצד יש להתנהל כעוסק מורשה. 

עוסק פטור

עוסק פטור הינו עצמאי שאינו גובה מס ערך מוסף מקוחותיו ועל כן הוא פטור מדיווח למע״מ. עוסק פטור אינו יכול לקזז את המע״מ בגין רכישותיו והוצאותיו השוטפות. הרישום כעוסק פטור הוא תהליך זהה לרישום כעוסק מורשה והוא מתאים למי שהכנסותיו השנתיות, נכון לשנת 2020, אינן עולות על סך של 100,187 ש״ח בשנה. מכיוון שעוסק פטור אינו גובה מע״מ מלקוחותיו אין הוא רשאי להוציא חשבוניות מס. ראוי לציין כי עוסק פטור הינה צורת ההתאגדות הזולה ביותר מבחינת עלויות חשבונאיות אך ישנן בעלי מקצועות שאינן רשאים לפעול כעוסק פטור.

ההבדלים העיקריים בין צורות ההתאגדות

עיקרון ההפרדה – אולי ההבדל החשוב ביותר. בניגוד לחברה בע״מ המייקמת אישיות משפטית עצמאית, התחייבויותיו של עוסק מורשה חלים עליו באופן אישי. לדוג׳: במקרה שעוסק מורשה נתבע על ידי אחד מלקוחותיו ומחויב לשלם סכום שאינו יכול לשלם הרשויות יוכלו לעקל את נכסיו הפרטיים על מנת לשלם את החוב.

מיסוי – עוסק מורשה מחויב במס בהתאם למדרגות מס הכנסה בעוד בחברה בע״מ המס הינו בשיעור מס חברות העומד כיום על 23% (נכון לשנת 2020). בנוסף, ניתן למשוך משכורת כשכיר.

שותפות/מכירת מניות – במידה ומדובר בהתאגדות של מספר שותפים או בפעילות שעשויה להימכר בעתיד ישנו יתרון להתאגדות כחברה בע״מ. עוסק מורשה אינו יכול לחלק את פעילותו שכן הוא ועסקו הם ישות אחת בעוד חברה בע״מ הינה ישות עצמאית אשר ניתן לחלק את מניותיה בין בעלי מניות רבים ולמכור את מניותיה לגורמים שונים.

רוצים לשאול משהו?

צרו קשר

אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה ואנו ניתן לכם את השירות הטוב ביותר.

דילוג לתוכן