הסכם סודיות – למה זה כל כך חשוב?

בעידן המידע בו אנו חיים (עידן הדיגיטל), מידע הוא הנכס המשמעותי ביותר עבור חברות סטארט-אפ, מיזמים ואפילו עסקים מסחריים. שימוש נכון בהסכמי סודיות יסייע לכם לשמור על המידע הסודי שלכם.

שתף את המאמר

מדוע השימוש בהסכם סודיות כל כך נפוץ ולמה צריך לחתום על הסכמי סודיות?

בכדי לשמר את היתרון התחרותי, עסקים חייבים לשמור בתנאי סודיות מידע עסקי מגוון, ובין היתר, רעיונות מקוריים, פרויקטים עתידיים, שיטות עבודה ייחודיות, ספקים מיוחדים, נהלים פנימיים, רשימת משקיעים ועוד. במקרה בו מישהו יעשה שימוש במידע הסודי או יחשוף אותו למתחרים, עלולה להיווצר פגיעה קשה בפעילות ואף סיכול מוחלט שלה. הדבר נכון על אחת כמה וכמה כאשר מדובר על חברות סטארט-אפ אשר יכולות להצליח רק במידה וישכילו לשמור על הרעיונות החדשניים שלהם בסודיות.  
הסכם סודיות (Non-Disclosure Agreement) הוא הפתרון המשפטי הנפוץ ביותר להתמודדות עם המתח שבין הצורך לשתף מידע סודי עם עובדים, משקיעים, יועצים, נותני שירות, ספקים וגורמים נוספים לבין הצורך להסדיר את המגבלות על השימוש והחשיפה של המידע הסודי.

כיצד הסכם סודיות ערוך?

הסכם סודיות הוא מסמך משפטי בו הצד שמגלה מידע סודי מסדיר עם הצד שמקבל את המידע הסודי, כיצד הצד המקבל ינהג במידע הסודי. בין היתר, ניתן להסדיר בהסכם סודיות כיצד ישמור הצד המקבל על המידע הסודי, כיצד מותר לו לעשות בו שימוש, האם מותר לו לגלות לצד שלישי כלשהו את המידע הסודי או חלק ממנו, מה יעשה הצד המקבל במידע הסודי לאחר סיום ההתקשרות, כמה זמן לאחר סיום ההתקשרות תחול ההתחייבות לשמור על סודיות, כיצד יפצה הצד המקבל את הצד המגלה במקרה בו יפר את הסכם הסודיות וכדומה. 

סוגים שונים של הסכמי סודיות

כדאי לחתום על הסכם סודיות עם כל גורם החשוף למידע הסודי של הפעילות העסקית. ניתן לחתום על הסכם סודיות עם כל גורם אשר מתקיים שיתוף פעולה עסקי איתו. למשל- עובדים, יועצים, משקיעים, נותני שירותים, ספקים, מפיצים, יצרנים, בנקים, ועוד. הסכמי סודיות בתחומים שונים ועם גורמים שונים יערכו באופן שונה ויש צורך להתייחס בכל אחד מקרה ומקרה לסעיפים ולמנגנונים הרלוונטים לשמירת המידע אותו אנו חושפים. לכן, לא ניתן להשתמש בהסכם סודיות אחד שיתאים לכל המקרים. דוגמה לשוני בהסכם סודיות בתחומים שונים– כאשר סטארט-אפ בתחום התוכנה עורך הסכם סודיות ינתן משקל רב להשמדת קוד התוכנה אצל מקבל המידע בסיום ההתקשרות לעומת יצרן שכאשר עורך הסכם סודיות יתן משק אצלו אין משמעות להשמדת מוצריו בשיום ההתקשרות; דוגמה לשוני בהסכם סודיות עם גורמים שונים– בדרך כלל, בהסכם סודיות עם נותן שירותים חיצוני ינתן דגש על אי תחרות לעומת בהסכם סודיות עם בנק שאין לו אינטרס להתחרות בפעילות שלכם. במקרים מסוימים, בהם לעסק יש התקשרויות דומות עם גורמים דומים ניתן לערוך תבנית של הסכם סודיות אשר בשינויים המחויבים תתאים להתקשרות עם גורמים שונים (למשל יצרן שמוכר לספקים רבים את אותם המוצרים יכול לעשות שימוש בהסכם סודיות דומה עם כולם).

מדוע חשוב להעזר בעורך דין מנוסה במשפט מסחרי בעריכת הסכם סודיות?

כפי שצוין לעיל, בעידן המידע בו אנו חיים, כמעט בכל פעילות עסקית שמירה על המידע סודי היא הבסיס לפעילות. חתימת הסכם סודיות שלא מתאים למקרה הספציפי, מבלי להכיר את החוק והפסיקה ומבלי לדעת אילו הוראות בית המשפט מכבד ואילו לא, עלולה לרוקן מתוכן את ההסכם. כמו כן, ניסיון בתחום, והכרות עם ההפרות הנפוצות תגדיל משמעותית את הסיכוי שתקבלו פיצוי ראוי בעד הנזק שיגרם לפעילות העסקית לאחר הפרת הסכם הסודיות. בנוסף, קיימים מנגנונים רבים הקיימים בהסכמים מעטים ועשויים להתאים למקרה שלכם. ללא השימוש בהם עשויה להיווצר חשיפה שתפגע בפעילות העסקית שלכם ולא תוכלו לבקש סעד.

 אנו מנוסים בעריכת הסכם סודיות (NDA) ובהתאמה אישית לצרכיך

בסיום התהליך ניתן להתייעץ ולבצע התאמות להסכם עם עורך דין

לחץ לעריכת הסכם סודיות: 

רוצים לשאול משהו?

צרו קשר

אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה ואנו ניתן לכם את השירות הטוב ביותר.

אולי יעניין אותך גם

כללי

טיפים להסדרת מעמד עבור בן זוג זר 

החלטתם להגיש בקשה לצו ירושה מקוון. עכשיו הגיע הרגע להתלבטות הגדולה: האם להגיש אותה לבד או עם עורך דין? אנחנו כאן כדי לשים סוף להתלבטויות

צו-ירושה-מקוון
כללי

ויזת תייר – השלבים בתהליך

החלטתם להגיש בקשה לצו ירושה מקוון. עכשיו הגיע הרגע להתלבטות הגדולה: האם להגיש אותה לבד או עם עורך דין? אנחנו כאן כדי לשים סוף להתלבטויות

דילוג לתוכן