בקשה לצו קיום צוואה - איך מגישים? כמה זמן? וכמה עולה?

בקשה לצו קיום צוואה הינה בקשה המוגשת לרשם לענייני ירושה על מנת שהצוואה תיכנס לתוקף. הבקשה יכולה להיות מוגשת על ידי הזוכים בצוואה, לאחר פטירת האדם אשר הותיר אחריו את הצוואה.

שתף את המאמר

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

מהו צו קיום צוואה?

על מנת שצוואה תיכנס לתוקף, תקבל תוקף של פסק דין וניתן יהיה לממש אותה, הזוכה בצוואה יכול להגיש לרשם לענייני ירושה בקשה לצו קיום צוואה. 

מהם התנאים להגשת הבקשה?

על המבקשים להיות זכאים על פי הכתוב בצוואה. למשל: זוכים (יורשים), נושים או מנהלי עיזבון. כמו כן, ניתן להגיש את הבקשה אך ורק לאחר פטירתו של המצווה.

הימנעו מסירובים, עיכובים וטעויות – לקבלת צו קיום צוואה בליווי עורך דין

האם צריכים עורך דין לענייני צוואות? 

בין אם הצוואה נערכה על ידי עורך דין ובין אם לאו, ניתן להגיש את הבקשה באמצעות עורך דין. עורך דין יטפל במסמכי הגשת הבקשה, ויחסוך ממכם את זמן הטיפול. ניהול ההליך דורש ניסיון וזמן לפעול מול הרשם לענייני ירושה. לעתים, הפונה ימצא כי המושגים המשפטיים ואופיו של השירות הציבורי יכולים להוות קושי. כמו כן, ישנם מקרים בהם יש צורך בעריכת ואימות של מסמכים על ידי עורך דין.

נוסף על כך, המבקשים נמצאים במצב נפשי לא פשוט, לאחר שחוו אובדן של קרוב. פנייה לעורך דין לענייני צוואות תאפשר את מיצוי ההליכים בדרך היעילה והמדויקת ביותר, וזאת על מנת להקל על המשפחה או הפונה.

דוגמה לצו קיום צוואה

הימנעו מסירובים, עיכובים וטעויות – לקבלת צו קיום צוואה בליווי עורך דין

איך מגישים את טופס הבקשה? 

על מנת שצוואה תיכנס לתוקף לאחר פטירת המצווה, יש להגיש את הבקשה לרשם הירושות. הבקשה תוגש על ידי הזכאים על-פי הצוואה. יש לצרף לבקשה את הצוואה המקורית החתומה על ידי המצווה (ולא העתק), אישור על תשלום אגרה ודמי פרסום ותעודת פטירה במקרה שהמוריש נפטר בחו"ל. כמו כן, במקרים מתאימים יש לצרף לבקשה ״הודעה על הגשת הבקשה״, ״תצהיר על יורשים על פי דין״, ״הודעות שנשלחו ליורשים בהתאם לתקנה 14 (ב)( 4)(ב) לתקנות הירושה תשנ"ח – 1998״ ו- ״תצהיר הסתלקות״.

כמה זמן לוקח לקבל צו?

אישור צו קיום צוואה לאחר הגשת הבקשה לצו קיום הצוואה מאפשר ליורשים של המוריש לתבוע את זכויותיהם ולקבל גישה לרכוש ולנכסים שמגיעים להם מתוקף הצוואה. אישור צו קיום הצוואה יכול להיות תהליך ארוך, הנמשך אף מספר חודשים. חלק מתהליך אישור הבקשה הוא פרסומה ברשומות ובעיתונים. ניתן להגיש התנגדות לצו קיום הצוואה בתוך 14 מיום פרסומה ברשומות ובעיתונים ובתנאי שטרם ניתן הצו.

ככל ולא הוגשה התנגדות לצו קיום הצוואה ואין צורך בהבהרות או פרטים נוספים, בדרך כלל, צו קיום צוואה יינתן בתוך 40 ימים מיום הגשת הבקשה.

מה המחיר של בקשה לצו קיום צוואה?

עלות הבקשה כוללת תשלום אגרה על הבקשה, העומדת על סך של 426 ₪ במידה ומגישים את הבקשה באופן מקוון או 501 ₪ במידה ובוחרים להגיש את הבקשה באופן ידני ואגרה בסך 130 ש״ח עבור פרסום ברשומות. 

האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ משפטי של עו״ד והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

סיכום שאלות ותשובות

מה זה צו קיום צוואה?

צו קיום צוואה הוא צו בעל תוקף של פסק דין המאפשר את מימוש הצוואה. לרוב, הצו יינתן לבקשתו של אחד הזוכים (יורשים) בצוואה.

כמה עולה צו קיום צוואה?

נכון להיום אגרת הגשת בקשה עומדת על סך של 501 ש״ח בהגשה ידנית ו - 426 ש״ח בהגשה מקוונת. כמו כן ישנה אגרה של 130 ש״ח על פרסום ברשומות ובעיתונות.

מה ההבדל בין צו ירושה לצו קיום צוואה?

צו ירושה ניתן כאשר אין צוואה המתייחסת לכל נכסי המנוח או לחלק מהם. תו קיום צוואה ניתן כאשר ישנה צוואה בתוקף המתייחסת לנכסי המנוח.

מה תנאי הסף להגשת הבקשה?

על המבקשים להיות זכאים על פי הכתוב בצוואה. למשל: זוכים (יורשים), נושים או מנהלי עיזבון. כמו כן, ניתן להגיש את הבקשה אך ורק לאחר פטירתו של המצווה.

האם צריך להיעזר בעורך דין? 

עורך דין יטפל במסמכי הגשת הבקשה, ויחסוך ממכם את זמן הטיפול. ניהול ההליך דורש ניסיון וזמן לפעול מול הרשם לענייני ירושה.

כמה זמן לוקח לקבל צו?

ככל ולא הוגשה התנגדות לצו קיום הצוואה ואין צורך בהבהרות או פרטים נוספים, בדרך כלל, צו קיום צוואה יינתן בתוך 40 ימים מיום הגשת הבקשה.

מעוניינים בסיוע להגשת הבקשה?

צרו קשר

אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה ואנו ניתן לכם את השירות הטוב ביותר.

Skip to content