בקשה לצו ירושה - המדריך המלא מעודכן לשנת 2021

בקשה לצו ירושה הינה בקשה המוגשת לרשם לענייני ירושה על מנת שניתן יהיה לחלק ירושה של מנוח. הבקשה יכולה להיות מוגשת על ידי היורשים. להלן מדריך המסביר כיצד יש לעשות זה והאם יש צורך בליווי עורך דין.

שתף את המאמר

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

מהו צו ירושה?

צו ירושה הינו צו רישמי של הרשם לענייני ירושה המסדיר את חלוקת נכסיו של מנוח שלא ערך צוואה או ערך צוואה רק לחלק מנכסיו. על מנת לקבל צו ירושה היורשים יכולים להגיש בקשה לצו ירושה בצירוף המסמכים הדרושים ותשלום האגרה המתאימה.

מהם התנאים להגשת בקשה לצו ירושה?

על המבקש להיות יורש של המנוח ועליו להגיש את הבקשה במחוז השיפוט שבמחוז מושבו של המנוח. מומלץ להגיש את הבקשה באופן מקוון על מנת לחסוף באגרה כמפורט להלן. 

הימנעו מסירובים, עיכובים וטעויות – לקבלת צו ירושה בליווי עו״ד

האם יש צורך בליווי עו״ד לענייני ירושות

ישנה אפשרות להגיש בקשה באמצעות עורך דין אשר יצמצם את הסיכוי לעיכובים, טעויות וסיבוכים ויערוך עבורכם את הבקשה בצירוף המסמכים הרלווטים ואימותי חתימה ככל ויהיה בכך צורך. כמו כן, עורך דין מנוסה יחסוך לכם את זמן ניהול ההליך ובדרך כלל עלות הגשת הבקשה באמצעות עורך דין אינה יקרה. לעתים, הפונה ימצא כי המושגים המשפטיים ואופיו של השירות הציבורי יכולים להוות קושי. 

נוסף על כך, יורשים עשויים להיות במצב נפשי לא קל, לאחר שבן משפחה נפטר. פנייה לעורך דין לענייני ירושה תאפשר את מיצוי ההליכים בדרך היעילה והמדויקת ביותר, וזאת על מנת להקל על הפונה.

דוגמה לצו ירושה

הימנעו מסירובים, עיכובים וטעויות – לקבלת צו ירושה בהנחה להגשה מקוונת

איך מגישים את טופס הבקשה? 

את הבקשה מגישים לרשם לענייני ירושה. במקרים מסוימים יש לצרף לבקשה תעודת פטירה, תצהיר הסתלקות או הודעה על הגשת הבקשה. כמו כן, יש לצרף לבקשה אישור על תשלום אגרה ואגרת פרסום (ראו להלן).

כמה זמן לוקח עד שמקבלים את האישור?

אישור צו ירושה מאפשר ליורשים של לממש את זכויותיהם ולקבל גישה לרכוש ולנכסים שמגיעים להם מתוקף החוק. אישור צו ירושה עשוי לקחת בין 30 יום לכמה חודשים. חלק מתהליך אישור הבקשה הוא פרסומה ברשומות ובעיתונים. ניתן להגיש התנגדות לצו ירושה בתוך 14 מיום פרסומה ברשומות ובתנאי שטרם ניתן הצו.

ככל ולא הוגשה התנגדות לצו ירושה ואין צורך בהבהרות או פרטים נוספים, בדרך כלל, צו ירושה יתקבל בתוך 40 יום נהגשת הבקשה.

כמה עולה להגיש בקשה?

בכדי להגיש את הבקשה יש לשלם אגרה על הבקשה, העומדת על סך של 426 ₪ במידה ומגישים את הבקשה באופן מקוון או 501 ₪ במידה ובוחרים להגיש את הבקשה באופן ידני ואגרה בסך 130 ש״ח עבור פרסום ברשומות. כמו כן, שכר הטרחה של עורך הדין אשר יגיש עבורכם את הבקשה אינו גבוה ועומד על סך של כ- 1,000 ש״ח.

האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ משפטי של עו״ד והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

סיכום שאלות ותשובות

מה זה צו ירושה?

צו ירושה הוא צו המאפשר ליורשיו של מנוח לחלק את נכסיו. הצו יינתן לבקשת אחד היורשים. צו ירושה יינתן כאשר המנוח לא השאיר אחריו צוואה או שהשאיר צוואה על חלק מנכסיו בלבד.

כמה עולה צו ירושה?

נכון להיום אגרת הגשת בקשה עומדת על סך של 501 ש״ח בהגשה ידנית ו - 426 ש״ח בהגשה מקוונת. כמו כן ישנה אגרה של 130 ש״ח על פרסום ברשומות ובעיתונות. שכר טרחה של עורכי דין עומד על כ- 1,000 ש״ח להגשת הבקשה.

מה ההבדל בין צו ירושה לצו קיום צוואה?

צו ירושה ניתן כאשר אין צוואה המתייחסת לכל נכסי המנוח או לחלק מהם. תו קיום צוואה ניתן כאשר ישנה צוואה בתוקף המתייחסת לנכסי המנוח.

מה תנאי הסף להגשת הבקשה?

על המבקש להיות יורש ולשלם אגרה.

האם צריך להיעזר בעורך דין? 

עורך דין יגיש את הבקשה ללא טעויות ועיכובים ויפעל במיומנות מול הרשם לענייני ירושה.

כמה זמן לוקח לקבל צו?

ככל ולא הוגשה התנגדות לצו קיום הירושה ואין צורך בהבהרות או פרטים נוספים, בדרך כלל, צו קיום צוואה יינתן בתוך 40 ימים מיום הגשת הבקשה.

מעוניינים בסיוע להגשת הבקשה?

צרו קשר

אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה ואנו ניתן לכם את השירות הטוב ביותר.

Skip to content