איך מגישים תביעה קטנה? מה היתרונות? טיפים איך לעשות את זה נכון

הגשת תביעה קטנה הינו הליך פשוט, מהיר וללא התערבות עורכי דין. הליך תביעה קטנה נועד להגן על זכויות ״האזרח הקטן״ מול חברות, בעלי מקצוע ואנשים פרטיים שפגעו בזכויותיו. לבתי המשפט לתביעות קטנות גישה אוהדת כלפי היחיד ובייחוד כאשר התובע מציג תביעה הוגנת שערוכה כראוי.

שתף את המאמר

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

איך מגישים תביעה קטנה?

תנאים מקדמיים
 • התובע/ים הם אנשים פרטיים (לא חברה או תאגיד);
 • סכום התביעה אינו על הקבוע בתקנות  (34,000 ש״ח נכון לשנת 2020);
 • יחיד רשאי להגיש עד 5 תביעות קטנות באותה השנה.
שלב ראשון – ניסוח כתב התביעה

על מנת להגיש תביעה קטנה יש לנסח כתב תביעה תמציתי ובהיר הכולל את עובדות המקרה, נסיבות המקרה, הסכום אותו תבקשו לתבוע ורצוי לצרף אסמכתאות שיתמכו בגרסתכם כגון חוזה, צילומים, חוות דעת מומחה, קבלות וכדומה. בנוסף, ניתן לכלול בכתב התביעה בקשה להוצאות משפט כגון הפסד יום עבודה, נסיעות ועוד.
בכתב התביעה יש להקפיד על ציון פרטים מלאים של הנתבע/ים לרבות שם מלא, כתובת מלאה כולל מיקוד, מספר טלפון ומספר פקס במידה וקיים, ומספר זהות או מספר ח.פ. (חברה פרטית) כשמדובר בנתבע שהוא חברה או עסק. ניתן למצוא מספר ח.פ. באתר רשות התאגידים.
בעת ניסוח כתב התביעה מומלץ להתמקד בעובדות הרלוונטיות על פי סדרם הכרונולוגי ולהימנע מניסוחים מסורבלים ומעורפלים. ניסוח קלוקל של כתב התביעה ישפיע משמעותית על סיכויי הצלחתה. באם החלטתם שלא להסתייע בגורם מקצועי בניסוח כתב התביעה, העזרו באדם קרוב אליכם שיחווה את דעתו האם כתב התביעה קריא, משכנע וממוקד. 
בתביעה קטנה ניתן לתבוע מגוון רחב של סעדים, למשל – כסף, החלפת מוצר, תיקון מוצר, ביטול עסקה (והכל בתנאי ששווי התביעה אינו על הסכום הקבוע תקנות, 34,000 ש״ח נכון לשנת 2020).

שלב שני – לאיזה בית משפט להגיש את התביעה?

לאחר השלמת מלאכת ניסוח כתב התביעה, יש להגיש את כתב התביעה בשלושה העתקים לבית המשפט המתאים (ראה להלן) והעתק נוסף לכל נתבע. את כתב התביעה ניתן להגיש במזכירות בית המשפט או באינטרנט באמצעות אתר נט- המשפט לאחר ביצוע תהליך זיהוי במערכת ההזדהות הממשלתית. 

תביעות קטנות נמצאות בסמכותו של בית משפט שלום.  בכדי להקל על תובעים, תובע יכול להגיש תביעה קטנה בתחום שיפוטו של כל אחד מבתי המשפט אלה לפי בחירתו:

 • מקום מגוריו או מקום עסקו של הנתבע;
 • מקום יצירת ההתחייבות (החוזה);
 • המקום שנועד, או שהיה מכוון, לקיום ההתחייבות;
 • מקום המסירה של הנכס;
 • מקום המעשה או המחדל שבגינו מוגשת התביעה;
 • בתביעה שכנגד – מקום הגשת התביעה.
שלב שלישי – תשלום אגרת בית משפט

יתרון נוסף בהליך הגשת תביעה קטנה הוא אגרת בית המשפט נמוכה ביחס להליכים אחרים ובכלל. בתביעה של עד 5,000 ש״ח עלות האגרה תהיה 50 ש״ח בלבד ובתביעה מעל 5,000 ש״ח עלות האגרה תהיה 1% בלבד מסכום התביעה.

שלב רביעי – הדיון

עם הגשת כתב התביעה תקבלו מועד לדיון תוך זמן קצר, בדרך כלל תור שאורך כ- 3 חודשים. ברוב המקרים העיסוק בתביעה מתמצה בדיון אחד, ובדרך כלל פסק הדין ניתן לצדדים בו במקום, או לכל היותר תוך 7 ימים ממועד הדיון. רצוי להגיע לדיון מוכנים לאחר שהקדשתם שעה ללימוד כתב התביעה שלכם ובחנתם החלטות במקרים דומים. 

טיפים לסיכום איך מגישים תביעה קטנה
 • נסחו כתב תביעה תמציתי, ממוקד ובהיר – אנו ממליצים להעזר בשירותינו ולהעלות משמעותית את סיכוי הצלחת התביעה;
 • צרפו מסמכים שיתמכו בגרסתכם – חוזה, צילומים, חוות דעת מומחה, קבלות וכדומה;
 • אל תתעצבנו ותתעצלו, פשוט להגיש תביעה קטנה וניתן לקבל פיצוי ראוי בקלות ובמהירות;
 • חפשו מקרים דומים בהם בית המשפט קבל החלטות שיכולות להועיל לכם (ניתן להעזר בנו);
 • אל תפריזו בסכום הפיצוי עבור עוגמת נפש, בתי המשפט נוטים שלא לפסוק סכומים גבוהים.
מדוע להגיש תביעה קטנה באמצעות LegalWiz?

פשוט מאד, באמצעות המערכת החכמה שלנו תוכלו לסיים את ההליך תוך כמה דקות ותחסכו זמן וכסף. אנחנו נטפל בכל הבירוקרטיה, נכין עבורכם את כל המסמכים הרלוונטים, נערוך עבורכם את כתב התביעה כך שתהיו מרוצים, נגיש עבורכם את התביעה לבית המשפט המתאים ונעדכן אתכם במועד הדיון.

רוצים לשאול משהו?

צרו קשר

אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה ואנו ניתן לכם את השירות הטוב ביותר.

אולי יעניין אותך גם

תקנון חברה - ליגלוויז
כללי

תקנון חברה – למה זה כל כך חשוב? – תקנון חברה לדוגמה

החלטתם לרשום חברה בע"מ? חשוב שתכירו את אבני הדרך וכללי היסוד ההכרחיים בדרך לרישום חברה בע״מ ברשם החברות בצורה הנכונה ביותר. ניסוח תקנון חברה, הצהרות בעלי מניות ראשונים והצהרות דירקטורים ראשונים אלו הם מסמכי היסוד של החברה.

הסכם עבודה legalwiz
כללי

חוזה עבודה – כל מה שצריך לדעת על עריכת הסכם העסקה לעובדים – חוזה עבודה לדוגמא

החוק מחייב מעסיקים למסור לעובדים הודעה המפרטת את תנאי ההעסקה. לחוזה עבודה יתרונות רבים הן עבור המעסיקים והן עבור העובדים. חוזה עבודה מפורט הכולל את כל הנושאים החשובים יכול להוריד משמעותית את הסיכויים לתביעות משפטיות.

Skip to content